پیام

آموزش زنان برای رشد و توسعه پایدارجامعه افغانی بسیار مهم است، متأسفانه در اکثر نقاط کشور .

 

بسم الله الرحمن الرحیم

هموطنان عزیز!
آموزش زنان برای رشد و توسعه پایدارجامعه افغانی بسیار مهم است، متأسفانه در اکثر نقاط کشور موانع بزرگی فرا روی زنان قرار دارد. بخصوص؛ زمانیکه موضوع آموزش، کار و سهم گیری بیشتر زنان در فعالیت های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی مطرح گردد.
من باورمندم؛ که موانع تحصیلی سرا راه زنان را باید برداشت؛ تا زمانیکه این موانع برداشته نشود و زنان به عنوان اعضای برابر جامعه، حق دسترسی به آموزش را نداشته باشند، کشور مان به سوی رشد و شگوفایی نخواهد رفت.
در اکثر ولایات کشور، زنان به آموزش دسترسی ندارند و مکاتب دخترانه، یا بسته است؛ یا هم اصلا وجود ندارد. نظر به مشکلات امنیتی یک تعداد از خانواده ها حاضر نیستند؛ تا دختران خود را به مکاتب بفرستند و تعدادی دیگر، بدلیل نبود معلمین زن نمی خواهند؛ تا دختران شان به مکتب بروند. فقر و بیجا شده‌گی، از جمله چالش های دیگری سرا راه آموزش زنان است.
افغانها در مقایسه به آموزش پسران، توجه زیادی به آموزش دختران ندارند و حتی به سطح متوسطه، اندک مکتبی برای دختران موجود است. در بیش از 50 در صد معلمین در ولایات، تنها 20 در صد شان زن هستند. اکثر اطفال بخصوص دختران و زنان، بنابر بُعد مسافتی نمی توانند در مکاتب حضور یابند. بصورت عموم دسترسی به آموزش دختران نسبت به پسران محدود تر است.
موسسه آموزشی ستاره درخشان افغانستان، تلاش می ورزد؛ تا زمینه آموزش بهتر را برای دختران و زنان افغان فراهم سازد و همچنان برنامه های آموزشی و مهارت های معیشتی را در مناطق دور دست و آسیب پذیر افغانستان روی دست گیرد. این فُرصت زمینه را برای موفقیت بیشتر زنان فراهم می سازد و در نتیجه باعث؛ پیشرفت و شگوفایی افغانستان بعنوان یک کشور صلح دوست و مترقی میگردد و ما می دانیم؛ که این اتفاق رخ خواهد داد.
( و ما باورمندیم؛ که این اتفاق رخ میدهد)

عبدالسبحان مصباح رئیس اجرائیوی
موسسه آموزشی ستاره درخشان افغانستان

 

درباره موسسه

موسسه آموزشی ستاره درخشان افغانستان منحیث یک نهاد غیر انتفاعی، غیر دولتی و غیرسیاسی، دارنده جواز شماره ۴۳۸۸ مورخ ۱۱ / ۹ / ۱۳۹۶ از وزارت محترم اقتصاد میباشد. این نهاد به منظور بلند بردن سطح تعلیم و تریبه، حرفه و امرار معیشت زنان افغان ایجاد گردیده است.


ادامه مطلب
  •   خانه نمبر 328، سرک 6 قلعه فتح الله، کابل، افغانستان
  •   055 902 790 (0) 93+
  • info@sseoa.af